Na co zwrócić uwagę przy kredycie samochodowym?

Kredyt samochodowy może być zaciągnięty zarówno na zakup samochodu nowego, jak również samochodu używanego, przy czym stwarza on zdecydowanie lepsze warunki finansowania takiego zakupu, niż choćby kredyt gotówkowy. Musimy zauważyć, że różnice w oprocentowaniu wspomnianych kredytów są znaczące – nawet kilka punktów procentowych, co na przełomie lat stwarza ogromne różnice co do sumy spłaconego kredytu.

Im starszy samochód tym droższy kredyt?

Taka właśnie jest generalna zasada kredytów samochodowych. Im starsze auto tym wyższe będą koszty kredytu na nie otrzymanego. Musicie pamiętać, że zazwyczaj maksymalny okres kredytu samochodowego wynosi do 8 lat, dlatego warto już wcześniej przeanalizować jaka będzie wysokość miesięcznej raty i czy jesteście w stanie podołać takim kosztom.

Zabezpieczenie banku

Banki wykorzystują szereg zabezpieczeń udzielonego kredytu samochodowego. Konieczne jest choćby wykupienie ubezpieczenia autocasco. Ma to zabezpieczyć przed przypadkiem jakiejkolwiek kradzieży. Wówczas środki z ubezpieczenia będą przede wszystkim pokrywały koszty niespłaconego kredytu. Dodatkowe metody zabezpieczania to przewłaszczenie oraz zastaw rejestrowy. W przypadku przewłaszczenia, bank staje się właścicielem 49% auta. W przypadku zastawu, stosowny wpis umieszczany jest w rejestrze zastawów, jak również informacja o nim umieszczana jest w dowodzie rejestracyjnym.

W jakiej walucie?

Banki oferują możliwość korzystania również z kredytu samochodowego w walucie obcej – euro, franku czy też dolarze. Jednak przy aktualnych wahaniach kursowych i bardzo dynamicznym wzroście kursów walut, warto brać pod uwagę przede wszystkim kredyt samochodowy w złotówkach.

Możesz odstąpić od umowy

Jeśli wysokość kredytu kwalifikuje się do ustawy o kredycie konsumenckim, to klient ma możliwość odstąpienia od niego, w terminie 14 dni od podpisania umowy.