Leasing konsumencki czy kredyt samochodowy?

1 lipca 2011 roku wprowadzono w Polsce ustawę deregulacyjną, na mocy której Polacy mogą korzystać z leasingu konsumenckiego. O ile przez wiele ostatnich lat zdecydowanie najbardziej popularną usługą w tym zakresie był kredyt samochodowy, to zapewne w nadchodzących latach będziemy obserwowali pewnego rodzaju rozdrobnienie. Czy którąś z tych ofert faktycznie możemy ocenić jako korzystniejszą?

Złóż szybki WNIOSEK – online i zapytaj o najtańszy leasing konsumencki nie tylko na samochód

Czy Polacy znają leasing konsumencki?

Z przeprowadzonych analiz jasno wynika, że w tym momencie zaledwie połowa Polaków wie o istnieniu czegoś takiego jak leasing konsumencki, a ledwie 16% przyznaje się do tego, że wie dokładnie czym jest ten produkt,  na jakich zasadach się z niego korzysta i co on tak naprawdę daje. Na czym zatem dokładnie polega różnica?

Kredyt czy leasing?

Dla Polaków kluczowym czynnikiem jaki decyduje o wyborze oferty kredytowej jest oczywiście wysokość miesięcznych rat oraz wysokość ostatecznej sumy jaką należy spłacić do banku.  Pod tym samym względem należy zatem przeanalizować leasing konsumencki. Rata kredytowa w przypadku leasingu konsumenckiego będzie wyższa niż w przypadku kredyty samochodowego. Wprawdzie różnica nie będzie wysoka, ale zauważalna. Pamiętajmy jednak, że bank wymaga od klienta dodatkowych zabezpieczeń takich jak ubezpieczenie na życie, założenie konta osobistego, cesja praw z polisy AC, co sprawia, że  w praktyce różnice kosztowe pomiędzy obydwoma ofertami są niewidoczne.

Formalności

Plusem leasingu konsumenckiego są minimalne formalności. Kredyt samochodowy wymaga dostarczenia wielu dokumentów, a cały proces wnioskowania ciągnąć się może nawet kilka tygodni. W przypadku leasingu proces ten jest znacznie bardziej elastyczny.  W przypadku leasingu nie ma zastosowania rekomendacja T. W zasadzie przy leasingu wystarczy tylko okazać dwa dokumenty tożsamości i już można przejść do procesu badania zdolności.

Co wybiorą Polacy?

W chwili obecnej Polacy zdecydowanie częściej wybierają kredyt samochodowy Szczecin. Zapewne wynika to m.in. z braku znajomości leasingu konsumenckiego. Z biegiem kolejnych lat popularność tej usługi zapewne będzie się powiększała.