Kredyty samochodowe 2011

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance, aż o ¼ zmniejszył się rynek kredytów samochodowych w ostatnim kwartale 2011 roku. Wtedy właśnie udzielono ich zaledwie 17 tysięcy, a ich łączna wartość wynosiła 755 milionów.

Jak wyliczają analitycy, 4 kwartał 2011 był o po 25% gorszy w stosunku do ostatniego kwartału roku 2010. Jeśli chodzi o ujęcie wartościowe, to udzielone kredyty samochodowe miały wartość o ponad 23% niższą. W 2011 udzielono ostatecznie 73,3 tysiąca kredytów samochodowych, a ich wartość wyniosła 2,35 mld złotych.  Wartościowo to ponad 11% mniej niż w roku 2010. Gorsze wyniki sprzedaży kredytów samochodowych wynikają przede wszystkim z sytuacji rynkowej – Polacy coraz mniej interesują się kupowaniem aut nowych – sięgają raczej po te używane.

Jednocześnie znacząco obniżyła się średnia wartość kredytów. Niestety, ale rok 2012 powinien przynieść kolejne pogorszenie sytuacji. Liczba przyznawanych kredytów będzie jeszcze mniejsza, podobnie jak ich wartość. Może to być poważny problem dla rynku samochodowego.

2 Comments

  • Ale co to zmienia dla klientów? Gorsze wyniki powinny zachęcić banki do tego, by proponować lepsze oferty, ale… jakoś tego nie widać. Myślicie, że możliwe są zmiany w tym zakresie, w najbliższym czasie?

  • Kredyty na auto będą tańsze, nieznacznie, ale będą. Trudno oczekiwać znaczących zmian bo i tak oprocentowanie jest niskie, szczególnie przy kredytach gotówkowych. Jak dla mnie to dobrze, że banki sprzedają tych kredytów mniej.

Comments are closed.