Kredyt samochodowy dla rolników

Rolnicy w szczególności potrzebują w swojej pracy pojazdów, zwłaszcza takich jak choćby traktor, który jest niezbędny przy prowadzeniu nawet średniej wielkości gospodarstwa. Koszt zakupu tego pojazdu jest wysoki – na szczęście również rolnik może skorzystać z kredytu samochodowego, z pomocą którego, nie będzie musiał przez wiele lat oszczędzać na wspomniany traktor. Jakie musi spełnić wymagania?

Procedura przyznania kredytu

Rolnik, który chce otrzymać kredyt samochodowy, przechodzi przez bardzo podobną procedurę, jak pozostali klienci, z tym, że nieco inaczej wyglądają dokumenty, które w tym wypadku rolnik musi dostarczyć. Oczywiście musi on pokazać, że faktycznie posiada zdolność kredytową i jest dla banku wiarygodnym klientem. Tylko na takiej podstawie może uzyskać kredyt. Pierwszym dokumentem jest oczywiście wypełniony wniosek o otrzymanie kredytu – otrzymamy go w placówce danego banku. Jeśli chodzi o pozostałe dokumenty, to tutaj wymagania uzależnione są od konkretnej oferty banku. Za każdym razem wymagane mogą być od was zupełnie inne dokumenty.  Rolnik może być zobligowany do dostarczenia:

  • Planu inwestycyjnego – tylko przy kredytach inwestycyjnych i preferencyjnych,
  • Oświadczenia majątkowego – swojego jak również ewentualnych poręczycieli,
  • Oświadczenia o niezaleganiu z płatnościami do ZUSu, KRUSu i Urzędu Gminy,
  • Informacji o posiadanych rachunkach bankowych oraz obrotach na nich,
  • Nakazu płatniczego dotyczącego podatku rolnego lub umowy dzierżawy,
  • Informacji o gospodarstwie rolnym.

Dokumenty związane z samochodem

Oczywiście w przypadku kredytu samochodowego niezbędne jest także dostarczenie dokumentów związanych z danym autem. Należy tutaj wskazać te same dokumenty, co przy każdym innym wniosku o kredyt samochodowy. Rolnik musi przygotować kserokopię dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu (jeśli jest wydana) i oczywiście dowody zakupu pojazdu. W tym miejscu musimy wskazać fakturę pro forma, fakturę VAT, umowę kupna-sprzedaży, w zależności od tego, od kogo dokładnie dokonywaliśmy zakupu. Na  podstawie tych dokumentów wniosek będzie analizowany przez analityków.

2 Comments

  • Powinniście raczej napisać o kredycie dla bogatych rolników. Wnioskowaliśmy o kredyt, ale nic z tego nie wyszło. Kredyty dla rolników nie są dla małych gospodarstw, lecz jednie dla potężnych działalności. My nie mamy szans na kredyt samochodowy.

  • Nie wiem czemu miałaś aż tak duże problemy. Jestem “małym” rolnikiem, a kredyt uzyskałem bez większych problemów. Wielkich dochodów, ani majątku to ja nie mam. Może wnioskowałeś o zbyt wysoki kredyt? Może lepiej nastaw się na tańszy pojazd? Nie wszystko bank może sfinansować.

Comments are closed.