Kredyt samochodowy – dla kogo?

Kredyt samochodowy to oferta adresowana do osób noszących się z zamiarem zakupu własnych czterech kółek, a nie dysponujących pieniędzmi na ten cel. Przeglądając oferty poszczególnych banków w tym zakresie, można zetknąć się z informacjami dotyczącymi klientów, którzy mają prawo ubiegać się o kredyt samochodowy. Są nimi zatem osoby fizyczne (zatrudnione zarówno na umowę o pracę, jak i pracujące w charakterze wolnych strzelców), renciści i emeryci, rolnicy oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Brzmi to doprawdy zachęcająco, ale w praktyce jest zupełnie inaczej niż deklarują to banki. Jeśli chodzi o klientów indywidualnych, nie jest wcale prawdą, że każdy rencista czy emeryt może się ubiegać o kredyt samochodowy. Banki mają bowiem wprowadzone ograniczenia co do wieku kredytobiorców – są one różne. Trzeba się zatem w tej kwestii dokładnie zorientować. Kolejna sprawa – źródło dochodów. Wszyscy doskonale wiedzą o tym, że banki zdecydowanie preferują klientów posiadających umowy o pracę – najlepiej na czas nieokreślony.

Jeżeli o kredyt samochodowy zabiega wolny strzelec – czyli ktoś, kto pracuje na umowę o dzieło lub zlecenie, napotyka on ze strony banku na szereg utrudnień i tak niekiedy absurdalne wymagania, że po prostu nie opłaca mu się składać wniosku. Firmy też nie mają wcale lepiej. W stosunku do przedsiębiorców banki mają znacznie większe wymagania aniżeli wobec osób fizycznych. Muszą one sprostać o wiele bardziej zaostrzonym kryteriom dotyczącym zdolności kredytowej.

Kredyt samochodowy – ważne pytania

Zanim udamy się do wybranego banku z wnioskiem o przyznanie kredytu samochodowego, odpowiedzmy sobie na kilka istotnych pytań, które mogą zaważyć na tym czy zabronowana nam oferta będzie dla nas rzeczywiście atrakcyjna. Na początek musimy się określić czy interesuje nas zakup nowego lub względnie nowego samochodu, czy też używanego. Od tego są w głównej mierze uzależnione warunki umowy.

Jeżeli zależy nam niższym oprocentowaniu oraz na dłuższym okresie spłaty, wówczas powinniśmy się zdecydować na nowszy pojazd, a co za tym idzie – także i na większą kwotę zobowiązania. Pożyczenie w ramach kredytu samochodowego kilku tysięcy złotych nie zawsze się nam opłaci – miejmy w tym momencie na względzie zabezpieczenia jakich bank wymaga przy tego typu kredytach. Kolejną kwestią, nad którą należy się pochylić jest forma spłaty kredytu. W tym zakresie do wyboru mamy raty malejące oraz równe. Wybór którejś z tych opcji determinują nasze możliwości finansowe. W przypadku, gdy są one ograniczone, lepiej jest wybrać raty równe, ponieważ płacenie malejących może zdecydowanie nas przerosnąć.

Podobnie jest w przypadku spłacania kredytu w walucie obcej. Teoretycznie bardziej się on opłaca niż kredyt złotówkowy – ale tylko wówczas, gdy kurs waluty utrzymuje się na stabilnym poziomie. Jeśli mocno idzie w górę, kredyt drożeje – i to bardzo. Czy jesteśmy przygotowani na takie wydatki? Inna sprawa to taka, że w przypadku kredytów walutowych banki wymagają dużo wyższej zdolności kredytowej. Poza tym znakomita większość autokredytów jest przyznawana w złotówkach.

One Comment

  • Tak. W przypadku zatrudnienia na czas określony termin spłaty ostatniej raty kredytu (daty końca ważności umowy kredytu) musi przypadać przed terminem rozwiązania stosunku pracy (z wyłączeniem kredytów i pożyczek hipotecznych).

Comments are closed.