Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Banki na rzecz zakupu samochodu dają do dyspozycji klientów co najmniej dwa produkty kredytowe, mianowicie kredyt samochodowy oraz kredyt gotówkowy. Te dwie oferty różnią się pomiędzy sobą diametralnie, choć w każdym przypadku klient otrzymuje środki do wykorzystania. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma kredytami?

Przede wszystkim, kredyt gotówkowy nie wymaga podawania celu kredytowania, tak więc środki jakie otrzyma dany klient, mogą być wykorzystane na dowolny sposób i wcale nie musi to być zakup samochodu. Tymczasem, w przypadku kredytu samochodowego – cel kredytowania jest jasno i konkretnie wskazany. Jest nim zakup samochodu, motocykla, motorówki czy też innego pojazdu. Zatem kredyt samochodowy, jest kredytem celowym, zaś kredyt gotówkowy nie ma żadnego ustalonego celu finansowania.

Kredyt samochodowy znacznie tańszy

Najważniejsza różnica pomiędzy obydwoma kredytami tyczy się ich kosztów. Mianowicie, oprocentowanie kredytu samochodowego może być niższe o nawet kilka punktów procentowych, w stosunku do oprocentowania kredytu gotówkowego. Maksymalny okres spłaty poszczególnych kredytów jest podobny i wynosi do 120 miesięcy. Jednak w analogicznym okresie, wartość spłaconego zobowiązania może być w przypadku kredyt samochodowego niższa o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ubezpieczenie…

W przypadku zakupu auta z wykorzystaniem kredytu gotówkowego, ewentualne środki z ubezpieczenia za zniszczone mienie zawsze otrzymuje właściciel auta. Natomiast w przypadku kredytu samochodowego – pierwsze pieniądze trafiają do banku!  Pamiętajmy również, że przy kredycie samochodowym, klient musi obowiązkowo wykupić ubezpieczenie autocasco, gdyż tego wymaga zawarta umowa z bankiem.

Porównanie ofert

Zanim jednak ostatecznie zdecydujecie się na kredyt samochodowy, poznajcie dokładnie aktualne oferty. Banki proponują ciekawe promocje, dzięki którym kredyt gotówkowy można nabyć z mniejszymi wymaganiami oraz kosztami. Pamiętajmy, że za każdym razem kredyt samochodowy, będzie wymagał dostarczenia znacznie większej liczby dokumentów, niż kredyt gotówkowy. Co więcej – decyzja banku o przyznaniu kredytu gotówkowego może być wydana nawet w ciągu kilkunastu minut.

One Comment

  • Kredyt gotówkowy jest kompletnie nieopłacalny – zawsze kredyty celowe, takie jak kredyt samochodowy będą się znacznie lepiej sprawdzały. Różnica w kosztach tych kredytów jest ogromna – możecie sobie samodzielnie zrobić symulację dla danej kwoty. Zresztą – łatwiej otrzymać można kredyt samochodowy, niż kredyt gotówkowy.

Comments are closed.