Kredyt na auto firmowe

W przypadku dużych firm, dobrym sposobem na rozbudowę floty okazuje się być leasing lub wynajem długoterminowy. Dla mniejszych graczy rynkowych, korzystnym rozwiązaniem jest skorzystanie ze środków, przyznanych przez bank w ramach kredytu samochodowego. Czy rzeczywiście warto zakup auta, finansować w ten sposób?

Plusy kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy jest łatwo dostępny, a ponadto – koszty korzystania z niego są naprawdę niskie. W chwili obecnej o klienta na kredyt samochodowy rywalizuje wiele banków – to poważny plus dla przedsiębiorców, którzy dzięki temu mają proponowane coraz bardziej atrakcyjne oferty kredytowania. Przedsiębiorcy zauważają, że koszty kredytu samochodowego są znacznie niższe niż ma to miejsce w przypadku kredytów gotówkowych, czy też kredytów inwestycyjnych. Analogicznie, uzyskanie tego kredytu jest znacznie łatwiejsze.

Sprawdź też najlepszy kredyt na samochód firmowy.

Korzyści rozliczeniowe

W momencie, gdy firma dokonuje zakupu auta w ramach kredytu samochodowego, staje się ono jej własnością. Jednocześnie, firma może amortyzować auto, a przecież odsetki w tym wypadku stają się kosztem, tym samym obniżając podatek dochodowy, płacony przez firmę.  Pamiętajmy jednak, że dla auta używanego okres amortyzacji to 2,5 roku, a dla auta nowego – 5 lat. Tak więc w praktyce, poniesione koszty zakupu auta zostaną w całości uwzględnione w kosztach dopiero po okresie 5 lat.

Jakie koszty kredytu?

Przy zakupie pojazdu na kredyt, pojawiają się dodatkowe koszty. Banki wymagają, by auto zostało ubezpieczone w ramach autocasco, chociaż przedsiębiorcy, szczególnie w przypadku nowych aut, po prostu decydują się samodzielnie na zakup ubezpieczenia. Bywa również, że niektóre banki naliczają prowizję od udzielonego kredytu. Wysokość oprocentowania samego kredytu uzależniona jest od wkładu własnego, marki auta, wysokości kredytu oraz innych czynników. Przykładowo oprocentowanie dla kredytu udzielonego na okres 3 lat, zakładając wkład własny na poziomie 20%, wyniesie od 8 do 13%, a do tego należy jeszcze doliczyć prowizję banku.

One Comment

  • Czy zasady przyznawania kredytu samochodowego dla firm różnią się od tych dla osób fizycznych? Pytam, bo często firmy ponoszą jakieś dodatkowe koszty związane z usługami finansowymi i zastanawiam się czy w tym przypadku też tak jest.

Comments are closed.