Jak rozwiązać problemy ze spłatą kredytu samochodowego?

Ryzyko problemów finansowych wynikających z pojawienia się dodatkowego zobowiązania, czy też z utraty pracy dotyczy wszystkich Polaków. Problem jest szczególnie istotny w sytuacji, gdy dana osoba spłaca kredyt, w opisywanym przypadku – kredyt samochodowy. Co należy w takiej sytuacji zrobić i jak postępować, by nie stracić samochodu?

Nie czekaj na reakcję banku!

Banki dbają o relacje z klientami, a to jak zareagują na brak spłaty kolejnej raty w wymaganym terminie uzależnione jest tak naprawdę od postawy klienta. W przypadku gdy klient jest pewien tego, że w danym okresie rozliczeniowym nie zdobędzie środków na pokrycie kosztów raty, powinien powiadomić o tym bank.  W przeciwnym wypadku bank może rozpocząć naliczanie karnych odsetek, jak również umieścić informacje o opóźnieniu w BIKu, czyli Biurze Informacji Kredytowej, po czym taki klient, w przyszłości będzie miał jedynie niewielkie szans na uzyskanie jakiegokolwiek kredytu.  Po złożeniu informacji w banku, klient powinien otrzymać propozycje rozwiązania problemu. Te najbardziej prawdopodobne to:

  • Wydłużenie terminu spłaty kredytu – jeśli klient wcześniej nie zdecydował się na okres maksymalny,
  • Wprowadzenie do umowy dodatkowego kredytobiorcy,
  • Skorzystanie z wakacji kredytowych, czyli okresu,  w którym klient nie musi spłacać kolejnych rat kredytowych,
  • Zmiana typu rat na rosnące, tak by aktualnie płacić mniej.

Nie popadaj w panikę!

Najważniejsze by w sytuacji braku środków na finansowanie kolejnych rat, nie popadać w panikę. Bardzo często klienci w takich przypadkach udają się do firm para bankowych, gdzie zaciągają pożyczki bez BIK na bardzo wysoki procent. Spłacanie kredytu bardzo drogą pożyczka, tak naprawdę całkowicie niszczy finanse osobiste i może doprowadzić do dramatu!

Dobrym rozwiązaniem problemu może być znalezienie dodatkowej pracy – przynajmniej na okres problemów finansowych. Po nadrobieniu zaległości, można powrócić do normalnego trybu pracy.

 

4 Comments

  • Miałem taki sam problem i po prostu dogadałem się z bankiem. 3 miesiące przerwy + rozłożenie rat na maksymalny okres czasu. W sumie dzięki temu wyszedłem na prostą. Odradzam całkowicie spłacanie kredytów pożyczkami – mój kolega w ten sposób zniszczył życie całej swojej rodziny. Z bankami zawsze można się dogadać.

  • mam problem utrata pracy, nie spłacam kredytu jjuz 2rok a bank nic nato auto opłacam oc, a autocasco sami płacą pewnie naliczają sobie ale cóz ich problem krwiopijcy nic niedostaną nieumieli się dogadać. chciałam płacic miejsze raty ale na dłużej oni ze niemoge to nic już niepłace od2lat i mam 1 pytanie jaka procedura odebrania mi auta?prosze o informacje..dzieki

  • masz racje to krwiopijcy umieją tylko ubliżać przez telefony trzymam kciuki ze wyjdzie na twoje…pozdrawiam

  • tak trzymać do dupy z kredytami w Getin banku samochodowe bagno pamiętajcie nipakujta sie

Comments are closed.