Czy opłaca się kupić auto na kredyt?

Jest kryzys jednak nie widać tego po tym co się dzieje na rynku kredytowym w świecie motoryzacji. W Polsce kwitnie handel używanymi samochodami, a banki udzielają na nie coraz więcej kredytów i dedykowanych pożyczek. Kredyty i pożyczki na zakup auta stają się coraz łatwiej dostępne i można je uzyskać bez żadnych zaświadczeń. Wystarczy tylko odpowiednie oświadczenie i w ciągu kilku dni można wyjechać świeżo kupionym samochodem z placu komisowego.

Czy zakup auta na kredyt jest dzisiaj opłacalny?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ wszystko zależy od tego jakie mamy dochody i o jaki dokładnie samochód chodzi. Najbardziej atrakcyjne oczywiście są kredyty na auta nowe i to tych dobrych marek typu Toyota. Największe koncerny samochodowe tworzą już swoje banki między innymi po to żeby samemu oferować kredyty na auta własnej produkcji. Najlepsze oferty na kredyty samochodowe mają oprocentowanie rzędu jeden procent rocznie więc tak naprawdę nie ma najmniejszego sensu żeby wydawać posiadaną gotówkę bo więcej zarobimy na lokacie bankowej niż wynoszą odsetki od takiego kredytu. Tak więc dobre kredyty na zakup nowego auta są naprawdę opłacalne nawet w czasach kryzysu.

Nieco inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o samochody używane. Tutaj oprocentowanie reklamowane jest na poziomie dziesięciu procent w skali roku jednak w praktyce rzeczywiste oprocentowanie wynosi prawie trzydzieści procent. Taki kredyt nie jest już tak atrakcyjny i opłacalny jak kredyt na nowe auto jednak jeśli ktoś nie ma innego wyjścia i nie dysponuje odpowiednią kwotą na zakup samochodu to nie ma innej możliwości i musi zdecydować się na skorzystanie z takiej usługi. Samochód jest dzisiaj niezbędny i banki oferujące drogie kredyty dobrze o tym wiedzą i wykorzystują swoją pozycję żeby jak najwięcej zarabiać bez wnikania w to czy kogoś się krzywdzi czy nie.