Auto sprowadzone z Niemiec

Polskie banki dają możliwość kredytowania również samochodów, które zostały sprowadzone zza granicy. Zakup takiego samochodu wymaga jednak dopełnienia szeregu formalności, aby wszystko było przeprowadzone zgodnie z polskim prawem.

Oczywiście by otrzymać kredyt samochodowy, klient musi przede wszystkim dostarczyć odpowiedni dokument potwierdzający zakup np. fakturę pro forma czy też umowę zakupu-sprzedaży.  By zarejestrować auto sprowadzone z Niemiec w Polsce należy posiadać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, zaświadczenie o wymeldowaniu pojazdu. Na każdym etapie rejestracji auta należy posiadać aktualny przegląd techniczny – bez tego, nie przejdziemy do kolejnego etapu. Następnie, w urzędzie celnym należy opłacić cło. Trzeba to zrealizować w czasie 14 dni.  Aktualna wysokość cła wynosi odpowiednio 3,1% dla silnika do 2000 m3 i 18,6% dla aut z „większym” silnikiem.  Kolejnym krokiem jest formularz VAT-24, który należy wypełnić w Urzędzie Skarbowym.

Ostatni  to wizyta w wydziale komunikacji, gdzie auto zostaje ostatecznie „zameldowane”. Od tej pory auto jest już w 100% przygotowane do poruszania się po polskich drogach.

5 Comments

  • Brałem kredyt na auto z Niemiec, ale firma załatwiała mi wszystkie formalności. Po opisie już wiem, że sam nie chciałbym przez to przechodzić 😉

  • Heh… auto z Niemiec… Głównie sprowadzają starzyznę, ale znajdą się i dobre auta… Widzę, że formalności wcale nie jest tak wiele, tak więc czemu nie?

  • Dobrze, że formalności związane z kupnem samochodu w Niemczech idą ku lepszemu. Jeszcze zupełnie niedawno sprowadzałem sobie auto z Niemiec do Koszalina i niestety poza zwykłym kredytem gotówkowym nie miałem innej możliwości pozyskania pieniędzy. Jeszcze dochodziła do tego wymiana na euro, a potem te wszystkie formalności, które zajęły mi ponad tydzień…

  • Dla laika takiego jak ja najlepszym rozwiązaniem było powierzenie komuś kupna samochodu. Słyszałam reklamę Auto Broker Leśniewscy w radiu i postanowiłam zaryzykować, może też dlatego, że wiedziałam, że gorzej niż ja nie kupi już nikt 😉 mam złe doświadczenia z handlarzami itp. Więc tu się ucieszyłam dowiadując się, że oni wszystko sprawdzają i wszystko mam na piśmie! Sprawdzili mi auto, dostałam Seata Leona całego w oryginale, z niskim przebiegiem i książką. Ja się na tym w ogóle nie znam, więc tym bardziej ucieszyłam się, że oni wszystkim się zajęli- nawet rejestracją, wystarczyło napisać odpowiednie upoważnienie 🙂

  • Rozliczam się z byłą żoną ze wspólnego majątku. Kilka lat temu zakupiliśmy za pieniądze uzyskane z mojej działalności (przekształconej w spółkę jawną) mieszkanie. Jego wartość wzrosła. Czy należy mi się zwrot nakładów pochodzących z majątku odrębnego na majątek wspólny?

Comments are closed.